ETERIČNA OLJA

Eterična olja so aromatični naravni ekstrakti, ki jih najdemo v rastlinah ozioma delih rastlin. Vsaka korenina, list, cvet, steblo, seme ali skorja rastline ima svoj lasten karakteristični vonj in vsako eterično olje ima svoje lastne in edinstvene terapevtske lastnosti.

Eterična olja so aromatični naravni ekstrakti, ki jih najdemo v rastlinah ozioma delih rastlin. Vsaka korenina, list, cvet, steblo, seme ali skorja rastline ima svoj lasten karakteristični vonj in vsako eterično olje ima svoje lastne in edinstvene terapevtske lastnosti. Eterična olja so najbolj vsestranska od vseh olj. Obstoja okoli 300 različnih tipov teh aromatičnih esenc, ki jih pridobivajo v glavnem s parno destilacijo, ekstrakcijo, stiskanjem in destilacijo. 

V nasprotju z mastnimi olji eterična olja skoraj popolnoma izhlapijo in ne puščajo na papirju nobenih madežev. Vonj skoraj vseh eteričnih olj je zelo prijeten in deluje stimulativno in pomirjevalno ter pripomore k dobremu razpoloženju. Poleg tega pa eterična olja izboljšujejo telesno in duševno zdravje ter lajšajo različne težave na blag in prijeten način. 

V kozmetiki uporabljamo eterična olja v masažnih mešanicah s hladno stiskanimi naravnimi olji,poleg tega pa še v kremah, losjonih in podobno. Poleg prijetnih dišav imajo eterična olja tudi svoje antiseptične, antibaktericidne in druge pozitivne učinke na kožo in na telo. 

Uporaba eteričnih olj za zdravljenje in lajšanje bolečin ter za lepotne posege ni nekaj novega. Že stari Egipčani so poznali učinek teh olj saj so jih uporabljali pri balzamiranju in zdravljenju. Pred 2500 leti je že Hippocrates odkril in priporočal aromatične kopeli za lajšanje ženskih težav. Trdil je, da dnevna aromatična kopel in masaža tlakujeta pot do dobrega zdravja. V novejšem času se je z eteričnimi olji ukvarjal tudi francoski zdravnik dr. Jean Valnet, ki je z njimi zdravil rane francoskih vojakov med drugo svetovno vojno. Leta 1964 napisal knjigo z naslovom »Aromatherapie« in je postala neke vrsta biblija za vse, ki se poklicno in amatersko ukvarjajo z aromaterapijo. 

Eterična olja tvorijo osnovo aromaterapije (ravnanje ozirom zdravljenje z aromami), ki jo lahko razdelimo na dva dela. Prvi je vonj olja, drugi pa vpliv olja na telo. Čut za vonj je najmočnejši od naših čutov in ima dramatične posledice za naše počutje. Vonj zazna vohalni organ - z nekaj milijoni živčnih celic - nad našim nosom tik pod našimi možgani. Kadar zaduhamo karkoli, vohalni organ pošlje sporočilo našim možganom, ki kontrolirajo naša čustva in razpoloženje. Tukaj najdemo tudi odgovor na to, zakaj in kako imajo eterična olja tako velik učinek na naše počutje in duševno razpoloženje. 

Eterična olja nikoli ne nanašamo direktno na kožo nerazredčena. Izjema sta le olji čajevca in sivke. 

Kemijska sestava eteričnih olj je zelo kompleksna, v glavnem pa vsebujejo alkohole, estre, ketone aldehide in fenole. Topijo se v alkoholu, etru in rastlinskih oljih, ne pa v vodi. 

Eterična olja razvrščamo po Piessovi skali z notami in sicer: 
• Zgornja nota 1-14 (hitro hlapljiva eterična olja), n.pr. čajevec, evkalipt, bazilika, 
• Srednja nota 15-60 (kasneje izhlapijo), n. pr. sivka, geranija rožmarin, brin, cipresa, 
• Spodnja nota 61-100 (dolgo izhlapevajo),močna v svoji kompoziciji, pomirjujoča, n.pr. jasmin, vrtnica, ylang-ylang, sandalovina, kadilna bozvelija 

Eterična olja so občutljiva na toploto, svetlobo in zrak. V stiku s temi elementi lahko spremenijo kemično sestavo in kvaliteto. Zato jih je potrebno hraniti v temni embalaži in v temnem suhem prostoru. 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih